جراح پلاستیک

جراح پلاستیک

جراح پلاستیک کیست؟

جراح پلاستیک به کسی گفته می شود که بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی، چهار سال هم دوره تخصصی جراحی عمومی را می گذراند و پس از آن حداقل سه سال در دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبائی آموزش می بیند. جراح پلاستیک در مدت این سه سال با اساتید جراح پلاستیک زیادی در انجام عمل های جراحی پلاستیک و زیبایی همکاری می کند تا بتواند تجارب لازم را کسب کند و در نهایت پس از گذراندن این دوره ها، موفق به اخذ مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می گردد.

جراحی پلاستیک

اما امروزه می بینیم که افراد زیادی که دوره فوق تخصص جراحی پلاستیک را نگذرانده اند و پزشک عمومی، جراح عمومی، متخصص گوش و حلق و بینی و متخصص فک و صورت هستند و یا حتی برخی از آن ها پزشکانی در رشته های غیر جراحی هستند، بدون گذراندن دوره فوق تخصص جراحی پلاستیک، خود را بعنوان متخصص جراح پلاستیک و زیبایی تبلیغ میکنند و اقدام به عمل جراحی پلاستیک می کنند. چنین پزشکانی حتی در آگهی های تبلیغاتی خود هیچگونه اشاره ای به مدرک تخصصی واقعی خود نمی کنند.

مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک

باید بدانید که در ایران هیچ گونه مدرک دانشگاهی بعنوان متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی وجود ندارد، بلکه مدرک علمی و دانشگاهی معتبر در زمینه جراحی پلاستیک، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می باشد و پزشکانی که در تبلیغات خود از کلمه “فوق” استفاده نمی کنند، فاقد این مدرک دانشگاهی هستند و فقط در یکی از رشته های تخصصی مرتبط تحصیل کرده اند.

پس هموطنان باید تفاوت بین این مدارک دانشگاهی را در نظر بگیرند و برای شناسایی جراح پلاستیک واقعی با مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبائی، به سایت انجمن جراحان پلاستیک و زیبائی ایران سر بزنند. در سایت رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، لیست انجمن جراحان پلاستیک ایران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی کشور قرار داده شده است.

جراح پلاستیک چه کارهایی انجام می‌دهد؟

جراح پلاستیک: کار یک جراح پلاستیک بسیار گسترده ‌تر از جراح زیبایی می باشد. جراح  زیبایی، جنبه آشنا و ملموسی از کار جراح پلاستیک را انجام می دهد. جراح زیبایی بر جنبه ظاهری و زیبایی افراد تمرکز دارد اما جراح پلاستیک، علاوه بر بهبود ظاهر طبیعی اشخاص، برای ترمیم کردن ظاهر فرد پس از یک حادثه سنگین و یا پشت سر گذاشتن یک سرطان یا دیگر بیماری‌ها به کار می رود. جراح پلاستیک معمولا به بهبود تمام قسمت های بدن می پردازد و خیلی از پزشکانی که جراح پلاستیک هستند، در یک بخش خاص از بدن ،مثل سر و گردن یا دست‌ها تخصص دارند.

جراحی پلاستیک چه کار ی انجام می دهد؟

جراح پلاستیک روی تمام مشکلات ناشی از بیماری های گوناگون در قسمت های مختلف بدن کار میکنند اما در زمینه آن بیماری به اندازه متخصص آن بیماری تخصص ندارند. بنابراین جراح پلاستیک این کار را با همکاری سایر پزشکان و در قالب یک گروه چند رشته‌ای انجام می‌دهد. جراح پلاستیک دانش و مهارت‌های تخصصی مثل نحوه طراحی یک پیوند پوست یا انجام یک پیوند فلپ را کسب می‌کند. همچنین جراح پلاستیک نحوه انتقال بافت از یک بخش از بدن به بخش دیگر بدن، مدیریت زخم‌های پیچیده و استفاده از مواد قابل کاشت مانند فلز یا پلاستیک را یاد می‌گیرد.‌

جراح پلاستیک، علاوه بر انجام عمل های زیبایی مثل لیفت صورت، قادر است استخوان‌های صورت و جمجمه را نیز درمان کند، همچنین جراح پلاستیک به ترمیم لب های شکری و شکاف کام می پردازد، انگشتان قطع شده را به جای خود پیوند می زند و به درمان مشکلات مادرزادی می پردازد.

انجام میکروواسکولار توسط جراح پلاستیک

جراحی پلاستیک میکروواسکولار ( میکروسرجری )، جراحی ظریفی می باشد که در آن جراح پلاستیک از میکروسکوپ و نخ‌های بخیه نازک‌تر از موی انسان استفاده می کند. بیمارانی که دچار سوختگی یا صدمات ناشی از ضربات شده اند، معمولا برای ترمیم ناحیه‌های آسیب‌دیده پوست یا اسکارها باید نزد جراح پلاستیک بروند.

شاخه های مختلفی که جراح پلاستیک در آنها فعالیت می کند عبارتند از:

  • جراحی پلاستیک کودکان
  • جراحی دست
  • مشکلات ارثی و مادرزادی مثل لب شکری و شکاف کام، بدشکلی‌های صورت و گوش، نقایص سر و صورت، بدشکلی‌های دست‌ها و عارضه‌های پوستی
  • بازسازی سینه خانم ها بعد از سرطان و یا بر اثر بدشکلی‌های مادرزادی و جراحی زیبایی
  • برداشتن یا ترمیم پوست و مدیریت متاستازهای سرطان پوست (سرایت سرطان از یک بخش بدن به بخش دیگر)
  • ترمیم آسیب‌های فیزیکی ناشی از صدمات ناشی از ضربه به صورت و پاها
  • برداشتن تومورهای بدخیم و ضایعات پوست، سرطان سر و گردن و بازسازی سینه‌ها

تفاوت جراح زیبایی با جراح پلاستیک

خیلی از افراد دو واژه جراح زیبایی و جراح پلاستیک را به یک معنی می شناسند و این به این دلیل است که  خیلی از جراحان پلاستیک، بیشتر بر کار جراحی زیبایی تمرکز کرده اند. دو واژه جراح زیبایی و جراح پلاستیک از نظر تخصصی متفاوت می باشند ولی در عین حال نزدیک به یکدیگر هستند. اگر چه جراح زیبایی و جراح پلاستیک هر دو با هدف بهبود وضعیت بدن بیماران فعالیت می کنند اما جراح زیبایی و جراح پلاستیک اهداف متفاوتی را دنبال می کنند و فلسفه اصلی موجود در پس آموزش، تحقیقات و اهداف مربوط به نتایج مورد نظر بیماران در این دو شاخه متفاوت می باشد.

تفاوت جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی

جراحی زیبایی بر بهبود ظاهر متمرکز است

تمام روش‌ها، تکنیک‌ها و اصول جراحی زیبایی همگی بر بهبود ظاهر بدن بیماران تمرکز دارند. از اهداف این شاخه بهبود زیبایی، تقارن و تناسب بدن می باشد. جراحی زیبایی روی تمامی بخش‌های سر، گردن و بدن قابل انجام می باشد. جراحی صورت و بدن به منظور زیبایی یک گزینه اختیاری می باشد و نواحی جراحی شده قبل از جراحی زیبایی ، عملکرد درست خود را داشته اند و این جراحی صرفا با هدف زیبایی انجام شده است.

جراحی زیبایی با اهداف زیر صورت می گیرد:

پروتز سینه، کوچک کردن و بالا بردن سینه

فرم دادن به صورت که شامل عمل بینی، چانه و برجسته سازی گونه ها می شود

جوانسازی پوست که شامل لیفت صورت، پلک ها، گردن و ابروها و بوتاکس و تزریق می باشد

فوق تخصص جراحی پلاستیک

فوق تخصص جراحی پلاستیک علاوه بر زیباسازی و ترمیم نقایص بدن، به بازسازی ظاهر و بازیابی عملکرد طبیعی تمرکز دارد. جراحی پلاستیک شاخه‌ای تخصصی از جراحی می باشد که هدفش بازسازی نقص هایی است که در اثر اختلالات ارثی- مادرزادی، ضربات، سوختگی‌ها و بیماری‌ها در صورت و بدن فرد ایجاد شده است. هدف جراح پلاستیک اصلاح عملکرد قسمت های مختلف بدن می باشد و این نوعجراحی صورت و بدن، برای بازسازی این قسمت ها صورت می گیرد.

ویژگی های فوق تخصص جراحی پلاستیک

جراحی زیبایی به منظور زیباتر شدن صورت و بدن صورت می گیرد و مسلما بیماران، به دنبال یک تغییر مثبت در سطح زیبایی و جذابیت چهره و اندام خود هستند و تمام هزینه ها و دردهایی هم که تقبل می کنند به همین منظور می باشد. به همین دلیل هم باید برای جراحی زیبایی نزد یک فوق تخصص جراحی پلاستیک بروند که سطح بالایی از مهارت و توانایی جراحی را به خصوص در زمینه زیبا و متعادل سازی صورت و  اندام داشته باشد تا حین عمل و بعد عمل مشکلی از بابت کارایی، سلامتی و زیبایی برای بیمار به وجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *