عمل بینی شکسته

عمل بینی شکسته

عمل بینی شکسته یکی ریگر از جراحی های رایج در حوزه جراحی بینی است .به طور کلی شکستگی بینی به هر گونه شکاف یا شکستگی در قسمت استخوانی بینی گفته می شود.

 

عمل بینی شکسته

 

معمولا در نتیجه عوامل خارجی این اتفاق رخ می دهد شایعترین علل شکستگی بینی، ضربه به صورت در هنگام مجادله، تصادف، افتادن و ضربه درهنگام ورزش است.

 

شکستگی بینی اغلب به عنوان شایع ترین نوع شکستگی صورت مطرح می شود و طی نظر کارشناسان  شکستگی بینی تقریبا نیمی از همه صورت به حساب می آید.

 

 

شرایط عمل بینی شکسته

 

افرادی که بینی شان دچار شکستگی شده است تا یک ماه می توانند برای جا انداختن بینی به جراح بینی مراجعه کنند و بعد از گذشت این مدت  باید جراحی بینی شکسته را انجام دهند  باید اشاره کرد که یک سوم اسلکت بالایی بینی از استخوان و دو سوم پایینی آن ازغضروف تشکیل شده است.

 

۱-گاهی بر اثر برخورد شدید اسکلت بینی دچار شکستگی میشودمیزان شکستگی بینی به شدت ضربه وارد شده بستگی دارد.

 

۲-زمانی هم ضربه آنچنان شدید است که باعث جابجایی استخوان و غضروف می شود و علاوه بر زیبایی ممکن است در عملکرد تنفسی نیز مشکل ایجاد کند.

 

۳- باید در نظر داشته باشید  که اگر بیمار بعد از گذشت مدت زیادی از شکسته شدن بینی برای جا انداختن  به پزشک مراجعه کنند، استخوان های بینی چون بهم جوش خورده اند امکان پذیر نمی باشد و حتما با عمل بینی  قابل درمان است

 

نکات مهم درباره شکستگی بینی

 

شکستگی بینی شایعترین شکستگی صورت است و معمولاً نیازی به مداخله اورژانسی ندارد مگر در موارد خاص که مهمترین آن‌ها عبارتند از :

 

۱-خونریزی فعال که باید به هر طریق متوقف شود.

 

۲- ایجاد وضعیت خاصی که «هماتوم سپتوم» نامیده می شود و در واقع تشکیل لخته وسیع خون در داخل تیغه میانی بینی است و در معاینه بینی مشخص می شود که باید ظرف چند ساعت تخلیه شود وگرنه ممکن است منجر به آسیب غضروفی شود.

عمل بینی شکسته

 

۳-مانند هر ضربه جدی دیگری توصیه کلی مراجعه در اولین فرصت ممکن به نزدیک‌ ترین مرکز پزشکی برای معاینه اولیه است.اما تا آن هنگام توصیه می‌شود برای کم کردن تورم بینی و خونریزی از کمپرس سرد و یا یخ بر روی بینی استفاده کنید و وضعیت نیمه نشسته داشته باشید

 

۴-خونریزی بینی در اکثر موارد جزئی و خفیف است و خود به خود متوقف خواهد شد اما اگر شدید و جدی باشد حتماً باید بیمار به صورت اورژانسی تحت درمان قرار بگیرد همچنین اگر ضربه به صورت بیمار آنقدر شدید باشد که منجر به شکستگی شدید بینی و خونریزی اساسی شود بیمار ممکن است نیاز به بستری داشته باشد تا از نظر ضربه مغزی  حتما بررسی شود.

در غیر از اینصورت معمولاً ضربه­ های بینی نیازی به مداخله فوری پزشکی و اورژانسی ندارند اما باید طی چند روز حتماً معاینه شوند.

 

 

 

تشخیص شکستگی بینی

 

-در بخش اورژانس، پزشک سر و گردن و بینی را به طور کامل  بررسی می کند.

 

-اغلب با استفاده از ابزار خاصی پزشک خارج و داخل بینی را بررسی می کند.که همین امر موجب می شود  معاینه  تا حدودی  دردناک باشد.

-بسته به شرایط بالینی بیمار ، ممکن است انجام عکس رادیولوژی توصیه شود. عکس های رادیولوژی و آزمایش خون اغلب استفاده نمی شود زیرا این آزمایش ها معمولا روند درمان را تغییر نمی دهد.

۴-CT اسکن سر و صورت می تواند بسیار  برای بیمار مفید باشد.

 

مشکلاتی که بر اثر شکستگی بینی به وجود می آید چیست

 

-انحراف استخوان بینی

-خونریزی بینی

-ترک خوردگی ،چرخش ،بدشکلی بینی

-انسداد هر دو یا یکی از سوارخ های بینی

-انحراف سپتوم یا تیغه بینی

-پارگی غضروف بینی

-باعث عدم تقارن بینی می شود.

-تورم و کبودی و حساسیت به لمس در اطراف بینی

-کجی بینی و برآمدگی بر روی بینی می شود.

-تغییر رنگ مانند کبودی در زیر چشم

https://jarrahizibaei.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *